Automobilky se tomuto vývoji přizpůsobily a začali vyrábět tato auta ve velkém. Co to tedy je ten crossover?
Crossover je vozidlo postaveno na automobilové platformě, které kombinuje prvky aut typu SUV s prvky osobních vozů, a to zejména aut typu kombi a hatchback. Dá se říci, že je to auto kompromisů, které kombinuje dva světy. Ze světa SUV je to vysoký prostorný interiér, vysoký posed, vyšší těžiště, vyšší světlá výška a možnost pohonu všech kol. Ze světa osobních aut je to konstrukční platforma, nezávislé zavěšení zadních kol, ovladatelnost, nižší váha a nižší spotřeba paliva.
auto dacia duster
Používá tzv. unibody konstrukci (karoserie a rám tvoří jeden konstrukční celek), která je typická pro osobní vozidla, namísto konstrukce typu body on frame, kterou mají nákladní auta a původní SUVčka. Většinou mají k dispozici všechny typy pohonu, přední, zadní i pohon všech kol. Nejsou to však auta stavěná do terénu, některá jsou pouze do lehkého terénu a některá vůbec. Je to však v pořádku, protože 99 % času tato auta tráví na silnici, a ne mimo ni.
ford kuga
Pojmy crossover a SUV se někdy i zaměňují nebo se kombinují. Crossoverů je dnes široké spektrum a dají se i zvlášť kategorizovat na:
Mini crossover – například Opel Mokka X, Citroën C4 Cactus
Kompaktní crossover – například Dacia Duster, Ford Kuga
Středně velký crossover – například Ford Edge, Volkswagen Touareg
Velký crossover – například Audi Q7, Mazda CX-9
Také označení MPV používané v Evropě může obecně připomínat crossover. Takovým autem je například Opel Meriva.
auto u pole
Je třeba také zmínit, že mnohé automobilky tento trend zachránil od finančního krachu. Možná to je hlavní důvod proč se crossover opravdu stal trendem, je to ekonomicky výhodné jak pro automobilky, tak i pro zákazníky, a tak to automobilky podpořily v plné míře. Stačí se podívat na aktuální nabídku modelů a už pomalu nenajdete značku, která takový typ auta nenabízí. A to včetně sportovních a luxusních značek.

Ohodnoťte příspěvek